Železitý beton, též nazývaný železobeton, je kompozitní materiál složený ze dvou prvků – železa a betonu. Beton vyniká svou pevností v tlaku, má ale nízkou pevnost v tahu. Právě tento nedostatek nahrazuje přidané železo ve formě výztuží. Tloušťka a množství výztuže se počítá v závislosti na předpokládané míře zatížení, navíc s patřičnou rezervou. Občas je třeba tento armovaný beton dodatečně upravovat, například pro otvory oken, dveří či celých konstrukcí. K tomuto účelu jsou nejvhodnější nástroje využívající diamantové technologie. Ty u nás patří mezi evropskou špičku.
Metody upravování a řezání železobetonu
- Jádrové vrtání: Jádrové vrtání využívá vrták s diamantovou korunkou a slouží k vytvoření neuvěřitelně přesných kruhových prostupů, například pro kanalizaci, vedení elektřiny, vody, plynu i kabelů pro internetové připojení. Vrták je dutý, proto dokáže zachytit materiál bez poškození a vcelku, což je výhodné pro jeho následnou analýzu. Navíc tím nevzniká zbytečný odpadní materiál.
- Jádrové řezání: Řezání železobetonu se provádí pomocí diamantových řezných kotoučů a nemusí vytvářet pouze kruhové prostupy. Diamantové kotouče na sobě mají laserově přivařené segmenty, které zajišťují přesnost a preciznost řezu.
Čím se železobeton řeže
K řezání železobetonu se nejčastěji využívá diamantová technologie. Diamanty jsou známy jako nejtvrdší nerosty na světě a tato jejich vlastnost je s oblibou uplatňována i ve stavebnictví. Železobeton je možné řezat stěnovou či lanovou pilou nebo řezačem spár. Lanová pila obsahuje ocelové lano posázené drobnými diamantovými kroužky. Je schopná řezat jakkoliv silné a armované materiály, omezení však plynou z hmotnosti a velikosti řezáním vzniklých bloků. Nejběžnější a nejvíce využívaný je řezač spár, který také funguje na bázi diamantové technologie. Využívá se pro podlahy, chodníky a vozovky. Stěnová pila má hydraulický pohon a je vhodná pro řezání otvorů oken, dveří, při demolicích a zvětšování stavebních opor.
Benefity jádrového řezání
Tato metoda je oproti klasickému bourání mnohem úspornější, ať už z hlediska času nebo financí. Pracovní činnost probíhá bez hluku a vibrací, proto nedochází k poškození ostatních konstrukcí. Při nepřetržitém provozu nebo obývaném objektu oceníte i nízkou hlučnost. Benefitem je i vznik minimálního odpadu. Diamantová technologie si poradí i s vyzrálým a silně armovaným betonem.